Съществуват различни методи и подходи за отказ от тютюнопушене. Проучвания показват, че ефективна стратегия при отказа от тютюнопушене е комбинацията между поведенческо консултиране и никотин-заместващо лечение.

Поведенческото консултиране има за цел да се идентифицират ситуациите, които крият най-голям риск за връщане към цигарите, да предизвикат отвращение към пушенето, да помогнат на пушача да се самонаблюдава и контролира, и да създадат алтернативни образци на подражание. То включва помощ при съставяне на дневна програма за заместване и преодоляване на ситуациите, които провокират запалването на цигара, начини за справяне с депресивността и раздразнителността, включване на нови занимания – спорт, разходки и др. Особено важна е подкрепата на семейството и близкия приятелски кръг.

Никотин-заместващото лечение доставя никотин в чист вид, а не под формата на тютюн, за да облекчи никотиновия глад, съпътстващ отказването. 

В България ссе предлагат следните никотин–заместващи лекарства за отказ от тютюнопушене:

> Никотинова дъвка – в дози 2 и 4 мг, с натурален или ментов вкус, на българския пазар се предлага с търговско име Никорет. Може да се ползва на фиксирани приеми или при необходимост. Причинява умерено повишаване на никотина в кръвта, което е много по–ниско от силното повишаване при изпушване на цигара.

> Никотинова лепенка – съдържа дозата никотин, необходима за един ден. Поставя се в горната част на рамото, бедрото или задните части и доставя никотин в кръвта през кожата. Осигурява по–ниско, но относително постоянно ниво на никотин за времето, през което се носи – 24 часа. На българския пазар лепенките се предлагат с търговско наименование Никотинел в три концентрации с различно съдържание на никотин. Пълният курс на лечение продължава три месеца.

> Подезични таблетки – поставят се под езика и се разтварят за около 20 – 30 минути като постепенно отделят никотин.

> Никотинов инхалатор – устройство, доставящо на организма въздух, наситен с никотин, който се абсорбира чрез лигавицата на устната кухина. Начинът на ползване на инхалатора може да напомня на пушача пушене на цигара.

> Никотинов назален спрей – никотинов разтвор във флакон, който се впръсква в ноздрата. Това е най-бързият начин за абсорбция на никотин и като такъв може да бъде ползван при по-силно зависими пушачи. Пушачи, изпитващи остри симптоми на абстиненция, могат да използват спрея наред с другите препарати.

Тези лекарства не трябва да бъдат използвани при бременност. При наличие на сърдечно заболяване, приложението трябва да бъде индивидуално преценено от лекар.


Други лекарства, показани за отказ от тютюнопушене, които не съдържат никотин са:

> Антидепресанти: водят до отслабването на симптомите, съпътстващи синдрома на отказване на цигарите (включително и натрупване на излишни килограми), но също така и отслабване на психическата потребност от цигари. Възможно е възникването на странични ефекти, особено при комбинираното му приложение с никотин-заместващо лечение. Отпуска се само по лекарско предписание.

> Алкалоиди: взаимодействат с никотиновите рецептори, като ги блокират и заместват никотина, но не води до пристрастяване. Така се предотвратява появата на абстинентен синдром. Това води до намаляване и прекъсване на психическата и физическата зависимост към никотина при пушачите.

> Варениклин (търговско наименование Чампикс) – филмирани таблетки.


Други методи за отказване от тютюнопушене са акупунктура, хипноза, мотивационно интервю (подход от поведенческата психология с идея да се накара клиента сам да осъзнае проблема си и да го преодолее) или комбинация от всички изброени.